Płacący estoński CIT mają problem z ukrytym zyskiem
Spółka udzielająca pożyczki i podmiotowi powiązanemu i zarabiająca na odsetkach zapłaci podatek z tytułu dochodów stanowiących ukryte zyski.
CIT estoński cieszy się coraz większym zainteresowaniem, jednak problemem dla podatników staje się interpretacja przepisów o ukrytych zyskach, których celem jest zapobieganie nadużyciom. Należy pamiętać, że opodatkowane na poziomie spółki są nie tylko dywidendy, ale również inne formy przekazania zysku, czyli tzw. ukryte zyski. Chodzi o świadczenia, które pod pozorem inaczej nazwanej czynności prawnej (jednej lub wielu) prowadzą de facto do korzyści wspólnika, która bez wykonania tego świadczenia miałaby postać dywidendy.
Co się do nich zalicza? Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił w interpretacji z 24 czerwca 2022 (0111-KDIB2-1.4010.180. 2022.1.DD), że jest to wypłata pożyczek na rzecz podmiotów powiązanych. Sprawa dotyczyła spółki z o.o. opodatkowanej ryczałtem (estońskim CIT), której wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne. Spółka rozważa specyficzny rodzaj inwestycji polegający na udzieleniu innym spółkom prawa handlowego pożyczek w zamian za wynagrodzenie w formie odsetek. Może się zdarzyć, że udzieli pożyczki spółce z ograniczoną odpowiedzialnością będącej podmiotem powiązanym. Wspólnikiem takiej spółki lub członkiem jej zarządu będzie jednocześnie wspólnik lub członek zarządu wnioskodawcy, ewentualnie małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia wspólnika lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta